فروشگاه جامع تحقیقات و پروژه های علمی,تحقیق,مقاله,کارآموزی,کارآفرینی,پروژه

پرفروش ترین محصولات

اطلاعیه فروشگاه

اطلاعیه فروشگاه : در هنگام خرید حتما روی دکمه تکمیل خرید در صفحه بانک کلیک کنید تا پرداخت شما تکمیل شود مراحل پرداخت را تا آخر و دریافت کدپیگیری سفارش انجام دهید ؛ در صورتی که نتوانستید پرداخت الکترونیکی را انجام دهید چند دقیقه صبر کنید و مجددا اقدام کنید و یا از طریق مرورگر دیگری وارد سایت شوید یا اینکه بانک عامل را تغییر دهید.پس از پرداخت موفق لینک دانلود به طور خودکار در اختیار شما قرار میگیرد و به ایمیل شما نیز ارسال میشود. توجه فرمایید هزینه پرداختی شما بابت آماده سازی فایل ها جهت دانلود می باشد و از شما عزیزان هزینه ای بابت خود فایل دریافت نمی گردد و در صورت نارضایتی هزینه دریافتی قابل بازگشت می باشد. این پروژه ها فقط جنبه کمک آموزشی دارند و از ارائه به عنوان پروژه درسی خودداری فرمایید(درغیر اینصورت عواقب متوجه خریدار است و سایت مسئولیتی ندارد))

توزيع هاي احتمالي گسسته

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 29

 

توزيع‎هاي احتمالي گسسته

مقدمه

در حالي كه اغلب تعيين توزيع احتمالي براي يك متغير تصادفي معين مفيد است، بسياري مواقع در استنباط آماري و تصميم‎گيري توابع احتمالي متغيرها داراي يك فرم هستند. در چنين مواردي استفاده از نظريه توابع احتمالي شرح داده شده در فصل پنجم براي به دست آوردن نتايج كلي در مورد توزيع احتمالي مثل ميانگين و واريانس بهتر است از به دست آوردن اين مشخصه‎ها در هر حالت ويژه. زيراكسل كننده خواهد بود كه در هر مورد جديد با استفاده از توزيع احتمالي يا چگالي، فرايند تعيين مشخصه‎ها مثل ميانگين و واريانس را انجام دهيم. خوشبختانه به اندازة كافي همانندي بين انواع معين از آزمايشهاي منحصر به فرد معلوم وجود دارد، به طوري كه به دست آوردن يك فرمول كه نشان دهندة ويژگي عمومي اين آزمايش‎ها باشد را ممكن مي‎سازد.

در اين فصل بعضي از توزيع‎هاي احتمالي متغيرهاي تصادفي گسسته مثل توزيع‎ةاي دو جمله‎اي، فوق هندسي و پواسن را مطالعه خواهيم نمود و خواص آنها را بررسي مي‎كنيم اين توزيع‎ها از مهمترين توزيع‎هاي گسسته در آمار هستند كه كاربرد زيادي دارند. توزيع‎هاي احتمالي متغيرهاي پيوسته با تأكيد بر توزيع نرمال كه كاملاً شناخته شده است و در آمار استفادة زيادي از آن مي‎شود در فصل هفتم بحث خواهد شد.

آزمايش دو جمله‎اي

بسياري از آزمايشگاه هستند كه داراي يك ويژگي عمومي بوده و آن عبارت است از اينكه نتايج آنها به يكي از دو پيشامد دسته‎بندي مي‎شوند. براي مثال، «آزمايش دسته بندي يك متقاضي شغل كه مرد يا زن است» داراي دو نتيجه مي‎‏باشد، آزمايش پرتاب يك سكه كه نتيجة آن پيشامد شيرآمدن و خط آمدن مي‎باشد. تولد يك نوزاد كه نتيجة آن پسر و يا دختر مي‎باشد. آزمايش انتخاب يك كالاي توليدي كه نتيجة آن تنها به يكي از دو صورت سالم و يا ناقص اتفاق مي‎افتد.

در حقيقت اين امكان هميشه وجود دارد كه نتايج رخدادهايي كه در زندگي روزمره اتفاق مي‎افتد را به صورت دو نتيجه «موفقيت» و يا «عدم موفقيت» شرح دهيم. امتحانهايي كه تنها منتج به دو نتيجه مي‎شوند، نقش بسيار مهمي در يكي از توزيع‎هاي احتمالي گسسته كه كاربرد زيادي در عمل دارد يعني «توزيع دو جمله‎اي» ايفا مي‎كنند.

قبل از اين كه توزيع دو جمله‎اي را معرفي كنيم، آزمايش دو جمله‎اي را شرح مي‎دهيم با توجه به مثالهاي بالا و مثالهايي مثل مصاحبه با يك رأي دهنده كه جواب آن موافق كانديداي مورد نظر است و يا نيست. پرتاب موشك كه نتيجة آن به هدف خوردن و يا به هدف نخوردن است، ملاحظه مي‎شود كه صرف نظر از بعضي از تفاوتها همة آنها داراي يك مشخصة ويژه آزمايش دو جمله‎اي مي‎باشند.

تعريف:

يك آزمايش دو جمله‎اي داراي فرضيات زير است.

1-آزمايش دو جمله‎اي مركب از n امتحان يكسان ساده است.

2-هر امتحان منتج به يكي از دو نتيجه مي‎شود. يك نتيجه را موفقيت و با S نشان داده و نتيجة ديگر را عدم موفقيت و با F نشان مي‎دهيم.

3-احتمال موفقيت در يك امتحان ساده مساوي P است، كه از يك امتحان به امتحان ديگر ثابت باقي مي‎ماند احتمال عدم موفقيت مساوي q=1-P است.

4-امتحان‎ها از هم مستقل مي‎باشند.

5-علاقمند به X، تعداد موفقيتهاي هستيم كه در nبار آزمايش ساده مشاهده مي‎شود. امتحانهاي ساده‎اي كه در اين شرايط صدق مي‎كنند به آزمايش‎هاي «برتولي» معروفند. در عمل فرضهاي بيان شده در يك آزمايش دو جمله‎اي تنها در حالتهاي محدودي وجود دارند، اما مادامي كه هر آزمايش روي آزمايش ديگر اثر ناچيزي داشته باشد مي‎توان نظرية دو جمله‎اي را بكار برد.

براي مثال، احتمال اين كه يك راي‎دهنده موافق كانديداي معيني در يك انتخاب سياسي رأي به دهد تقريباً از يك امتحان به امتحان ديگر ثابت مي‎ماند. مادامي كه جامعة راي دهندگان در مقايسه با نمونه نسبتاً بزرگ باشد. اگر پنجاه درصد جامعه 1000 نفري از راي دهندگان كانديداي A را ترجيح به دهند، آن گاه احتمال موافق بودن اولين مصاحبه شونده به كانديداي A مساوي خواهد بود. احتمال موافق بودن دومين مصاحبه شونده به كانديداي A مساوي يا خواهد بود كه بستگي دارد به اينكه آيا اولين مصاحبه شونده موافق بوده يا مخالف آن. هر دو عدد نزديك به هستند، در عمل براي سومين، چهارمين و nامين انتخاب هم همين طور است در صورتي كه n خيلي بزرگ باشد. اما اگر تعداد جامعه 10 و تعداد موافق كانديداA، 5 نفر باشند، آن گاه احتمالي اين كه اولين راي دهنده موافق A باشد مساوي و دومين مساوي يا بستگي به اين كه اولي موافق يا مخالف بوده است خواهد بود. بنابراين براي جوامع كوچك، احتمال موافق بودن از يك رأي دهنده به رأي


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 10,800 تومان
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file85_1541036_2637.zip53.3k