فروشگاه جامع تحقیقات و پروژه های علمی,تحقیق,مقاله,کارآموزی,کارآفرینی,پروژه

پرفروش ترین محصولات

اطلاعیه فروشگاه

اطلاعیه فروشگاه : در هنگام خرید حتما روی دکمه تکمیل خرید در صفحه بانک کلیک کنید تا پرداخت شما تکمیل شود مراحل پرداخت را تا آخر و دریافت کدپیگیری سفارش انجام دهید ؛ در صورتی که نتوانستید پرداخت الکترونیکی را انجام دهید چند دقیقه صبر کنید و مجددا اقدام کنید و یا از طریق مرورگر دیگری وارد سایت شوید یا اینکه بانک عامل را تغییر دهید.پس از پرداخت موفق لینک دانلود به طور خودکار در اختیار شما قرار میگیرد و به ایمیل شما نیز ارسال میشود. توجه فرمایید هزینه پرداختی شما بابت آماده سازی فایل ها جهت دانلود می باشد و از شما عزیزان هزینه ای بابت خود فایل دریافت نمی گردد و در صورت نارضایتی هزینه دریافتی قابل بازگشت می باشد. این پروژه ها فقط جنبه کمک آموزشی دارند و از ارائه به عنوان پروژه درسی خودداری فرمایید(درغیر اینصورت عواقب متوجه خریدار است و سایت مسئولیتی ندارد))

ديفرانسيل وانتگرال

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 20

 

خط مماس

بسياري از مسائل مهم حساب ديفرانسيل وانتگرال، به مسئله پيدا كردن خط مماس وارد بر منحني در يك نقطه معين روي منحني مربوط مي شوند. در هندسه مسطحه اگر منحني دايره باشد، خط مماس در يك نقطه P روي دايره، به عنوان خطي تعريف مي شود كه دايره را فقط در يك نقطه قطع مي كند. اين تعريف در حالت كلي براي همه منحنيها صادق نيست. به عنوان مثال، خطي كه مي خواهيم در نقطه P بر منحني مماس باشد، منحني را در نقطه ديگري مانند Q قطع خواهد كرد.

در اين بخش، تعريف مناسبي از خط مماس بر نمودار يك تابع در نقطه اي روي نمودار، ارائه مي دهيم. براي اين كار، ضريب زاويه خط مماس در يك نقطه را تعريف مي كنيم، زيرا اگر ضريب زاويه يك خط و نقطه اي روي آن معلوم باشند، آن خط معين مي شود.

تصور كنيد تابع f در x1 پيوسته است. مي خواهيم ضريب زاويه خط مماس بر نمودار f در نقطه P(x1,f(x1)) را به دست آوريم. فرض كنيد I بازه بازي باشد كه شامل x1 است و f بر اين بازه تعريف شده است.نقطه ديگر Q(x2,f(x2)) را روي نمودار f در نظر مي گيريم به طوري كه x2 نيز در I باشد. خطي را كه از p و Q مي گذرد رسم مي كنيم. هر خطي كه از دو نقطه يك منحني بگذرد، خط قاطع ناميده مي شود؛ پس خط گذرنده از p و Q يك خط قاطع است. خط قاطع به موازي مقادير مختلف x2 رسم شده است . يك خط قاطع خاص نشان داده شده است. در اين شكل Q در طرف راست P قرار دارد. معهذا، Q مي تواند در طرف چپ P نيز باشد .

تفاضل طولهاي نقاط P و Q را با نشان مي دهيم. بنابراين

 

ممكن است مثبت يا منفي باشد. پس، ضريب زاويه خط قاطع PQ به شرطي كه PQ قائم نباشد، از رابطه زير به دست مي آيد.

 

چون x2=x1+ ، معادله فوق را مي توانيم به صورت زير بنويسيم.

 

حال فرض نقطه P ثابت باشد، و نقطه Q را در طول منحني به طرف P حركت دهيم، يعني Q به سمت P ميل كند.اين عمل معادل است با اينكه را به سمت صفر ميل بدهيم. ضمن انجام اين عمل، خط قاطع حول نقطه ثابت P گردش مي كند. اگر اين خط قاطع داراي يك وضعيت حدي باشد، همين وضعيت حدي است كه ما مي خواهيم خط مماس بر نمودار در نقطه P باشد. از اين رو، مي خواهيم ضريب زاويه خط مماس بر نمودار در P، برابر با حد mPQ باشد وقتي كه به سمت صفر ميل مي كند، البته چنانچه اين حد وجود داشته باشد. اگر يا ، آنگاه به صفر ميل مي كند و خط PQ به سمت خطي كه از P مي گذرد و موازي محور Y هاست، ميل مي كند. در اين حالت، مي خواهيم خط مماس بر منحني در P همان خط x=x1 باشد.

رسم نمودارهايي سهمي Y=x2-4x+7

براي رسم نمودار 7، چند نقطه و قطعه اي از خط مماس در چند نقطه را رسم مي كنيم. مقادير x را به طور دلخواه اختيار مي كنيم و مقدار متناظر y را از معادله داده شده محاسبه مي كنيم. همچنين مقدار m را از معادله (2) به دست مي آوريم. پيدا كردن نقاطي كه در آنها خط مماس بر نمودار افقي است، واجد اهميت است. چون ضريب زاويه خط افقي صفر است، اين نقاط را از معادله m(x1)=0 مي توان به دست آورد. اگر اين محاسبات را براي اين مثال انجام دهيم، داريم 2x1-4=0 كه به دست مي دهد x1=2 بنابراين، در نقطه اي كه طول آن 2 است، خط مماس موازي محور x ها است.

تعريف خط قائم بر منحني در نقطه مفروض، عبارتست از خط عمود بر خط مماس در آن نقطه.

چون خط قائم در يك نقطه عمود برخط مماس در آن نقطه است حاصلضرب ضريب زاويه هاي آن ها برابر -1 است.

3 . 2. 1 تعريف مشتق تابع f تابعي است كه با علامت f1 نشان داده مي شود و مقدار آن در هر عدد x واقع در قلمرو f به صورت زير داده مي شود.

(2)

به شرطي كه حد فوق وجود داشته باشد.

علامت ديگري كه به جاي f1(x) به كار برده مي شود Dx f(x) است، كه خوانده مي شود «مشتق اِفِ اِكس نسبت به اِ كس».

اگر x1 عدد خاصي از قلمرو f باشد، آنگاه داريم

(3)

فرض كنيد در اين فرمول،

(4)

پس

(5) معادل است با .

از فرمولهاي (3)، (4) و (5) فرمول زير را براي محاسبه f1(x1) به دست مي آوريم

(6)


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 10,800 تومان
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file191_1541594_5442.zip51.9k